Klasy wytrzymałości betonu – czym są i jakie mają oznaczenia?

Klasy wytrzymałości betonu – czym są i jakie mają oznaczenia?

Czym jest klasa wytrzymałości betonu?

Klasa wytrzymałości betonu na ściskanie to, wg normy PN-EN 206.2014 klasyfikacja obejmująca rodzaj betonu (zwykły, ciężki lub lekki), minimalną wytrzymałość charakterystyczną oznaczoną na próbkach walcowych (o średnicy 1 500 mm i wysokości 300 mm), oraz minimalną wytrzymałość charakterystyczną oznaczoną na próbkach sześciennych (o boku 150 mm). Powyższa definicja jest zapewne mało czytelna i zrozumiała dla osoby budującej dom, zatem postaramy się ją wyjaśnić.

Co oznaczają poszczególne klasy betonu?

W projektach budowy domu, które Państwo posiadają, znajdą się takie stwierdzenia jak: „Do wykonania fundamentu zastosować beton B20 (w starszych projektach) lub beton C16/20 (w projektach obecnych).” Taki zapis oznacza że konstruktor przewidział na ławę fundamentową beton o minimalnej wytrzymałości charakterystycznej 20 MPa. W nieobowiązującej już normie PN-88/B-062250 beton zwykły taki beton oznaczony będzie jako B20, natomiast w normie obowiązującej PN-EN 206.2014 oznaczenie to C16/20.

W powyższym akapicie, pojawiło się nowe pojęcie – wytrzymałość charakterystyczna. Wytrzymałość charakterystyczna to taka wartość wytrzymałości betonu, poniżej której może znaleźć się 5% wszystkich możliwych oznaczeń wytrzymałości dla danej objętości betonu. Upraszczając – jeśli przyjedzie na budowę kilka betonowozów z betonem C16/20 i z całego dostarczonego betonu wykonalibyśmy próbki sześcienne – to (biorąc pod uwagę założenia statystyczne) maksymalnie 5% pobranych próbek może mieć wytrzymałość niższą niż 20 MPa.

Wyjaśnienia wymaga jeszcze symbol klasy wytrzymałości betonu C16/20:

 • litera C to skrót od angielskiego compressive strength, czyli wytrzymałość betonu na ściskanie
 • 16 – to wartość wytrzymałości charakterystycznej oznaczonej na walcach (na walcach oznacza się wytrzymałość np. w Wielkiej Brytanii i Francji)
 • 20 – to wartość wytrzymałości charakterystycznej oznaczonej na próbkach sześciennych (stosowane w Polsce czy Niemczech)

W związku z tym, że norma PN-EN 206.2014 jest normą europejską, stąd te dwie wartości widnieją w oznaczeniu klasy wytrzymałości betonu na ściskanie.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.