Krawężniki betonowe – jaki beton wybrać?

Krawężniki betonowe – jaki beton wybrać?

W przypadku wykonywania podjazdu czy ścieżki z kostki brukowej stajemy przed problemem prawidłowego ułożenia obrzeża tzw. krawężnika betonowego.

W jakim celu stosujemy krawężniki betonowe?

Krawężniki betonowe pełnią funkcję użytkową oraz estetyczną. Funkcją użytkową jest zabezpieczenie przed rozsuwaniem się elementów pod wpływem obciążenia i wzmocnienie nawierzchni. Logicznym jest, że im większe planujemy obciążenie, tym mocniejsze muszą być krawężniki. Jest to więc jeden z czynników, który będzie decydował o doborze elementów. Funkcja estetyczna polega przede wszystkim na optycznym rozdzieleniu stref różnych obszarów. Można ją zapewnić poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju lub koloru wybranego obrzeża. Znaczenie ma zarówno dobór kolorów i kształtów krawężników oraz sposób ich ułożenia.

Jaki beton pod krawężniki betonowe?

Najpopularniejszą metodą osadzania krawężników betonowych jest układanie ich na tzw. „półsuchym betonie”. Beton półsuchy czasem nazywany wilgotnym dostarczany jest na plac budowy samochodem samowyładowczym. Zgodnie z normą betonową PN-EN 206:2014-4 beton ten jest betonem w konsystencji S1. Pod krawężniki betonowe najlepiej zastosować beton odpowiednio do tego zaprojektowany od doświadczonego producenta. Przykładem takiego produktu jest beton konstrukcyjny XtraBET firmy CEMEX. W przypadku wykonywania obrzeża z krawężników betonowych najpierw wykonujemy wykop o szerokości odpowiadającej planowanej szerokości fundamentu czyli na ogół grubość krawężnika plus po 10 cm z każdej strony. W wykopie umieszczamy beton, na nim krawężnik, a następnie obsypujemy boki krawężnika betonem oraz zagęszczamy go poprzez ubijanie. Pomiędzy krawężnikami nie umieszczamy betonu lub innego wypełniacza – zostawiamy wolną przestrzeń około 3-5 mm. Służy ona niwelacji ewentualnego nierównego osiadania podłoża. Pamiętać należy, że beton pod krawężniki opracowany został do sposobu zabudowania, a więc nie wolno dodawać do niego wody na budowie, gdyż spowoduje to obniżenie właściwości użytkowych co w konsekwencji może doprowadzić do kruszenia się betonu. Beton pod krawężnik ze względu na swoją konsystencje zawiera mało wody, więc należy w trakcie transportu i po przyjeździe na budowę zabezpieczyć go przed odparowaniem wody poprzez przykrycie plandeką. Po ułożeniu betonowych krawężników w razie trudnych warunków atmosferycznych warto przeprowadzić odpowiednią pielęgnację betonu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.