Kruszywo ogrodowe ozdobne – dlaczego warto zastosować je w swoim ogrodzie?

Kruszywo ogrodowe ozdobne – dlaczego warto zastosować je w swoim ogrodzie?

Kruszywo ogrodowe – zastosowanie i rodzaje

Urządzanie ogrodu jest czynnością niezwykle pracochłonną, a zarazem wymagającą specjalistycznej wiedzy. Przestrzeń zielona wokół domu może być zaprojektowana w różnoraki sposób. Warto podczas planowania zieleni pomyśleć o nawierzchni ścieżek ogrodowych. Kruszywo ogrodowe doskonale wygląda w ogrodzie każdego typu. Czy jest to ogród tradycyjny, czy też utrzymany w charakterze nowoczesnej stylizacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów kruszywa ogrodowego. Techniczne nazwy kruszyw ogrodowych odpowiednich na ścieżki ogrodowe to: żwir, grys, tłuczeń, kliniec oraz pospółka. Do wykonania nawierzchni kamiennych najczęściej wybierane są: granit, marmur, sjenit, łupki, bazalt, porfir oraz piaskowiec.

Kruszywo ogrodowe na nawierzchnie

Często jednak spotykane są opinie o nietrwałości oraz trudnościach w utrzymaniu (np. konieczna walka z chwastami). Problemów możemy uniknąć, układając pod spodem warstwę geowłókniny. Kruszywo ogrodowe wymaga stosowania obrzeży, najlepiej w tym charakterze sprawdzą się obrzeża drewniane. Na ścieżki spacerowe najlepsza będzie frakcja 16-32 mm – kruszywo ozdobne łatwo się klinuje. Stabilność nawierzchni z kruszywa jest zapewniona. Poruszanie się po takich alejkach może ułatwić połączenie nawierzchni z kruszywa ogrodowego np. z płytami kamiennymi lub brukiem drewnianym.

Zaletą ścieżek z kruszywa ogrodowego jest bardzo dobra przepuszczalność wody. Nawet po ulewnym deszczu nie tworzą się na nich kałuże.

Kruszywo ogrodowe na ogrodzenie

Kolejnym i bardzo efektowym sposobem wykorzystania kruszywa ozdobnego w ogrodzie jest ogrodzenie.

Ostatnio bardzo popularnym ogrodzeniem stały się gabiony. Wyróżniają się bowiem na tle tradycyjnych rozwiązań oryginalnością, a przy tym są praktycznym elementem ogrodu. Nie sprawdzą się najpewniej w ogrodach o nowoczesnej stylistyce. Czym w ogóle są gabiony? Najprościej ujmując są to kosze ze stalowej siatki wypełnione różnymi materiałami, najczęściej kruszywem ogrodowym, kamieniami, szkłem, drewnem.

Kruszywa ogrodowe ozdobne są czymś trwałym, tajemniczym i przyciągającym naszą uwagę. Doskonale pasują do innych materiałów używanych do kształtowania przestrzeni wokół domu, ale przede wszystkim podkreślają piękno roślin.

Kruszywa ogrodowe nigdy nie wyjdą z mody. Dzięki ich niepowtarzalnemu wyglądowi i charakterowi dowolnie możemy kształtować wygląd przestrzeni wokół naszego domu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.