Suchy beton – kiedy go stosujemy i jakie ma on właściwości?

Suchy beton – kiedy go stosujemy i jakie ma on właściwości?

Jak powstaje beton suchy?

Suchy beton powstaje poprzez zmieszanie ze sobą cementu, kruszywa, dodatków oraz niewielkiej ilości wody. Bardzo ważne, tak jak w przypadku produkcji zwykłej mieszanki betonowej, są odpowiednie proporcje surowców do produkcji suchego betonu. Dzięki temu można uzyskać kilka klas suchego betonu w zależności od wymagań i zastosowania. Wspólną cechą wszystkich zastosowań tego typu betonu jest bezpośredni kontakt mieszanki suchego betonu z gruntem. Suchy beton stosowany jest głównie w różnego rodzaju podbudowach, stabilizacjach gruntu oraz jako podkład pod nawierzchnie z betonowych lub kamiennych elementów drobnowymiarowych. Odpowiednie dobranie tego rodzaju betonu w zależności od rodzaju gruntu i przewidywanych obciążeń ruchem ma bardzo duży wpływ na jakość wykonywanej nawierzchni. Jeśli zostanie on nieodpowiednio dobrany do wymagań może to skutkować odkształceniami lub uszkodzeniami układanej na warstwie suchego betonu nawierzchni.

Omawiany suchy beton jest również układany nieco inaczej niż betony zwykłe. Po ułożeniu na przewidzianą grubość, powierzchnię należy zagęścić przy użyciu wibratora powierzchniowego. Mieszanka suchego betonu dodatkowo pobiera wilgoć z gruntu potrzebną do procesu wiązania. Można również powierzchnię zraszać mgiełką wodną. Taki sposób podawania wody do mieszanki betonowej powoduje, że nabiera ona nietypowych właściwości. Jest mniej wytrzymała i bardziej krucha, niż beton zwykły, ale doskonale nadaje się do stabilizowania terenu.

Gdzie można zastosować betony suche?

Odpowiednio zaprojektowane suche betony są również stosowane do wykonywania dróg w technologii betonu wałowanego RCC. Jest to technologia umożliwiająca wykonanie drogi w bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia prac do dopuszczenia do użytkowania. W przypadku dróg w technologii RCC beton jest zagęszczany mechanicznie walcami, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednie parametry nawierzchni.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.