Surowy beton na ścianie – jakie rozwiązanie wybrać?

Surowy beton na ścianie – jakie rozwiązanie wybrać?

Dobór właściwego wykończenia wnętrz jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o atmosferze, w jakiej będziemy mieszkać bądź pracować. Moda, która rozwija się przez ostatnie lata, popularyzuje surowy beton oraz rozwiązania industrialne jako nowy trend w designie mieszkaniowym.

Czym się kierować wybierając surowy beton na ścianę?

Często możemy spotkać różne rozwiązania, które nawiązują do stali lub betonu. Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie prefabrykowane, tzn. element gotowy do montażu, będzie tylko imitacją  prawdziwego betonu architektonicznego. Płyty czy panele betonowe mogą prezentować się efektownie, ale nie da się uniknąć elementu sztuczności, który generują spoiny czy fugi. Uzyskanie efektu prawdziwie surowego betonu architektonicznego  jest możliwe jedynie poprzez zastosowanie specjalnych mieszanek betonowych i wykorzystanie systemów deskowań lub desek odpowiednio przygotowanych do tego celu. Jest to najlepszy wybór zarówno jeśli chodzi o naturalność, jak i trwałość rozwiązania.

O czym należy szczególnie pamiętać?

Bardzo ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać podczas dokonywania wyboru rozwiązania, jest szczegółowe określenie oczekiwanego efektu wizualnego. Parametrami, które mogą określać naszą wizję mogą być np. ilość porów na metrze kwadratowym powierzchni ściany, wielkość / średnica porów, które się pojawią, odcienie kolorystyczne w jakich może poruszać się wykonawca, ewentualne planowane „gniazda kruszywa” lub przebarwienia, rodzaj faktury etc. Ważne, aby całość prac – począwszy od przygotowania szalunków po samo betonowanie – powierzyć świadomemu, doświadczonemu wykonawcy, który będzie wiedział z jakiego rodzaju mieszanką betonową ma do czynienia i jak przeprowadzić cały proces, aby uzyskać oczekiwane efekty. Podstawą sukcesu jest właściwa mieszanka betonowa – taka jak specjalnie zaprojektowany DECO ARCH – beton na ściany pozwalający uzyskiwać gładkie, pozbawione porów powierzchnie o jednolitym wybarwieniu.

Co jeszcze należy rozważyć wybierając surowy beton na ścianę?

Surowy beton ma naturalną, szarą barwę, ale warto zastanowić się nad zmianą koloru. Dostępne na rynku pigmenty pozwalają rozjaśnić szarości aż do uzyskania niemal białego koloru lub też wręcz przeciwnie – nadać mu zbliżony do czerni, szlachetny ciemny kolor. Decydując się na wykonanie elementów z surowego betonu dobrze jest się również zastanowić, jak dużą powierzchnię chcemy wykonać oraz czy nie warto powiększyć zakresu prac – na przykład o ogrodzenie z betonu architektonicznego. Warto rozważyć w jaki sposób i w jakiej ilości beton będzie dostarczony na budowę – każdy element powinien być w całości wykonany z jednej partii betonu, ponieważ każda przerwa w betonowaniu może skutkować różnicą w odcieniach. Bez wątpienia warto również rozważyć koszty – monolityczny beton na ściany będzie droższy od zwykłego betonu towarowego, ale finalnie przyniesie znaczne oszczędności w stosunku do materiałów wykończeniowych w postaci cienkowarstwowych czy też prefabrykowanych imitacji betonu surowego.

Jak dbać o surowy beton na ścianie?

Po pierwsze, należy zadbać o właściwą impregnację powierzchni z surowego betonu. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów, warto zwrócić się do wyspecjalizowanych producentów chemii do betonu. Impregnaty mogą mieć różny skład chemiczny i co za tym idzie różną skuteczność, a także różny wpływ na ostateczny wygląd powierzchni. Warto więc jeszcze przed wykonaniem elementów dopasować impregnat na niewielkiej próbce – środki impregnujące mogą nie wpłynąć na barwę betonu lub wręcz przeciwnie, mogą ją przyciemnić lub nadać jej wygląd mokrej powierzchni. Odpowiednia impregnacja ułatwi konserwację i utrzymanie w czystości. Jeżeli surowy beton ma być ozdobą wokół domowego kominka, należy dobrać odpowiedni impregnat, który będzie odporny na wysokie temperatury, a także ułatwi usuwanie zanieczyszczeń związanych z użytkowaniem kominka.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.