Zaprawy murarskie – jakie mają zastosowanie budownictwie?

Zaprawy murarskie – jakie mają zastosowanie budownictwie?

Do czego służą zaprawy murarskie?

Zaprawy murarskie służą – zgodnie z nazwą – do murowania ścian nośnych i działowych oraz stawiania budowli z elementów takich jak bloczki betonowe, pustaki ceramiczne, gazobeton czy cegły. Ogólnie rzecz ujmując, na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje zapraw murarskich: zaprawy workowane oraz zaprawy gotowe, które dostarczane są np. betonomieszarką. Najważniejszą różnicą między nimi jest jakość oraz sposób użycia. Zaprawy workowane należy przygotować samemu poprzez zmieszanie z wodą, co powoduje wątpliwości przy ewentualnym procesie reklamacyjnym. Ponadto w warunkach budowy niejednokrotnie problematyczne jest odmierzenie właściwej ilości wody, przez co dozowanie wykonywane jest „na oko”. Wśród produktów workowanych, dostępne są między innymi zaprawy murarskie, służące do łączenia elementów prefabrykowanych, zaprawy tynkarskie, które nakłada się na surowe, stojące już, ściany oraz łączące zastosowanie obu wyżej wymienionych zaprawy murarsko-tynkarskie. Coraz częściej jednak przygotowywane na placu budowy tradycyjne, cementowe zaprawy zastępuje się gotowymi zaprawami murarskimi. Cechuje je  wysoka wytrzymałość, dłuższy proces urabiania i idealna do pracy konsystencja.

Jakie są zalety zapraw murarskich?

Zaprawy murarskie dostarczane betonomieszarką są produktem gotowym do użycia, a ich jakość zapewniona jest przez dostawcę, nie ma więc potrzeby ingerowania w skład mieszanki przez osoby trzecie, co daje gwarancję zachowania oryginalnej receptury. Rozwiązanie takie pozwala na zachowanie większej czystości na placu budowy, oraz na przyspieszenie prac budowlanych o nawet około 20% w stosunku do zapraw murarskich workowanych. Istotny jest również fakt, że produkty murarskie dostarczane z renomowanej wytwórni betonu towarowego są przydatne do użytku od 48 do nawet 72 godzin bez utraty właściwości. Dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania gotowych zapraw murarskich są ich stabilne, gwarantowane przez producenta betonu, parametry oraz – co nie jest bez znaczenia, szczególnie, gdy budowa przebiega na terenie nieuzbrojonym – brak konieczności doprowadzenia źródeł energii elektrycznej.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając zaprawę murarską?

Ważnym czynnikiem podczas wyboru zapraw murarskich jest również wytrzymałość jaką deklaruje producent betonu. Wszystkie zaprawy oznacza się symbolem M oraz liczbą 5 bądź wyższą np. M5, M10, M15. Jest to wytrzymałość mechaniczna na ściskanie po 28 dniach badana na próbkach normowych. Należy o tym pamiętać i dobrać odpowiedni produkt w zależności od wysokości murowanych przegród oraz przeznaczenia obiektu. Wytrzymałość betonu oraz jego trwałość i odporność na korozję zależą między innymi od rodzaju zastosowanych kompozytów, ich uziarnienia, wytrzymałości kruszywa, ilości cementu w składzie oraz warunków środowiskowych.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

Masz pytanie? Napisz do nas!

Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

Informacja o przetwarzaniu danych
Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.