Jak samodzielne wypełnić i zagęścić wykop wokół fundamentu?

Najczęściej zadawane pytania

W początkowym okresie budowy domu, przed wzniesieniem ścian fundamentowych wykonuje się wykopy pod ławy fundamentowe. Po wykonaniu ław, buduje się ściany fundamentowe, wokół których wykop jest nieco szerszy, aby można było wykonywać prace budowlane (np. termiczna i przeciwwilgociowa izolacja fundamentów). Ale co zrobić z pozostawionym wykopem?

Wykop wokół ścian powinien być zasypany i odpowiednio zagęszczony, aby nie osiadał w czasie i nie uszkodził np. opaski wokół budynku.

Zagęszczanie mechaniczne (przy użyciu spalinowych zagęszczarek) jest nieco ryzykowne – możemy uszkodzić wykonane już izolacje a nawet murowane ściany fundamentowe. Zagęszczanie mechaniczne może doprowadzić również do oberwania się ściany wykopu, co w przypadku większych głębokości jest bardzo dużym zagrożeniem dla pracowników. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się mieszanki wypełniające GRUNTON, które wylane do wykopu nie wymagają wibrowania, a po stwardnieniu nie osiadają. Dzięki temu praca jest szybka i bezpieczna, a wypełnienie wykopu stabilne i trwałe.