Pielęgnacja betonu zimą

Pielęgnacja betonu zimą

Pielęgnacja betonu zimą

W warunkach zimowych, sytuacja na zewnątrz powoduje, że należy zastosować specjalne podejście zarówno do produkcji, jak i transportu, wbudowywania oraz pielęgnacji mieszanki betonowej. Pominięcie lub nieprawidłowe wykonane którejkolwiek z wymienionych czynności, może doprowadzić do negatywnych skutków dla wykonywanej zimą konstrukcji.

Wykonywanie konstrukcji z betonu zimą

W trakcie prowadzenia robót betonowych w okresie zimowym (przy obniżonych temperaturach) muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki technologiczne:

 • mieszanka betonowa nie może ulec wychłodzeniu do temperatury, poniżej której wiązanie cementu zostanie zatrzymane
 • beton musi uzyskać właściwą wytrzymałość zanim ulegnie zamrożeniu
 • beton musi uzyskać wymaganą wytrzymałość w określonym czasie

W okresie zimowym, bezpieczeństwo i trwałość wykonywanych konstrukcji są uzależnione zarówno od działań powziętych przez producenta betonu, jak i wykonawcę robót.

Pielęgnacja betonu w okresie zimowym

Pielęgnacja betonu zimą polega na podejmowaniu szeregu działań mających na celu zminimalizowanie niepożądanych skutków oddziaływania mrozu na beton. Mowa tu o:

 • odpowiednim doborze składników betonu i składu mieszanki (np. poprzez stosowanie domieszek chemicznych przyśpieszających wiązanie betonu)
 • ochronie cieplnej betonu w elemencie konstrukcji
 • podgrzewaniu betonu w elemencie konstrukcji
 • stosowaniu cieplaków
 • stosowaniu odpowiedniego rodzaju szalunków i ich izolację

To właśnie od doboru właściwego sposobu pielęgnacji betonu zimą zależy, czy beton uzyska w konstrukcji wymagane właściwości. Opisane wyżej sposoby pielęgnacji betonu zimą, można stosować samodzielnie lub – w zależności od potrzeb – łącznie.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w naszym przewodniku o pielęgnacji betonu zimą.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.