Beton komórkowy – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Co to jest beton komórkowy? To materiał budowlany bardzo często stosowany w budownictwie ze względu na swoje bardzo dobre parametry. Beton komórkowy jest betonem lekkim, który otrzymywany jest poprzez wprowadzenie gazu i zamknięcie go wewnątrz matrycy cementowej. W wyniku takiej operacji powstają niewielkie pory zwane komórkami. Beton komórkowy został opatentowany w 1924 roku w Szwecji, a w latach trzydziestych XX wieku został wprowadzony do masowej produkcji.

Technologia betonu komórkowego

Istnieje kilka technologii produkcji betonu komórkowego, które związane są ze sposobem wprowadzenia powietrza. Może się to odbywać poprzez reakcję chemiczną – najczęściej wykorzystywany jest proszek aluminiowy wprowadzony do cementu (gazobeton) lub przez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości (pianobeton).

W pierwszym przypadku produkcją takiego betonu zajmują się zakłady prefabrykacji produkujące gotowe elementy ścienne przede wszystkim bloczki z betonu komórkowego z którego budowane mogą być ściany zarówno nośne jak i działowe. Uzyskanie końcowych parametrów najczęściej odbywa się w wyniku autoklawizacji czyli procesu hydrotermalnej obróbki materiału w atmosferze nasyconej pary wodnej w odpowiedniej temperaturze i pod określonym ciśnieniem.

Pianobeton z kolei produkowany jest na wytwórniach betonu towarowego i dostarczany na budowę w postaci plastycznej bądź płynnej. Przykładem takiego betonu jest pianobeton INSULARIS PIANO firmy CEMEX.

Zastosowanie betonu komórkowego

Betony komórkowe mają zastosowanie przede wszystkim jako materiały izolacyjno-konstrukcyjne, izolacyjne, a czasami wypełniające.

Pianobetony najczęściej wykorzystywane są zamiast styropianu lub styroduru pod wylewkę oraz na warstwy izolująco – wyrównujące na dachach i stropach.

Betony komórkowe charakteryzują się:

  • niskim przewodnictwem cieplnym czyli wysoką termoizolacyjność pozwalającą oszczędności energii
  • niską masą własną pozwalającą odciążyć budowlę
  • odpornością ogniową
  • niewielką wytrzymałością na ściskanie
  • łatwością w obróbce

Odpowiedni dobór rodzaju betonu komórkowego jest uzależniony zatem przede wszystkim od jego przeznaczenia.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Beton na posadzkę – jaki jest najlepszy?

Posadzka betonowa, wbrew pozorom to bardzo wymagający element budynku. Może to być również element zewnętrzny – np. nawierzchnia pod parking…

WIĘCEJ

Beton na podwórku – jaki sprawdzi się najlepiej?

Beton na podwórku jest narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne, czyli deszcz, mróz. Dlatego nie można zastosować zwykłego betonu…

WIĘCEJ

Beton na podjazd – jaki zastosować?

Podjazdy z betonu stają się w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Ich główne zalety tj. trwałość, równość, łatwość konserwacji…

WIĘCEJ

Beton drogowy – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Beton drogowy, jak sama nazwa wskazuje, znajduje zastosowanie do budowy nawierzchni betonowych. Posiada najczęściej klasę wytrzymałości…

WIĘCEJ

Beton drewnopodobny – co warto o nim wiedzieć?

Betony drewnopodobne coraz bardziej popularne na polskim rynku wśród klientów indywidualnych i detalicznych, to bardzo ciekawa alternatywa dla płytek ceramicznych, posadzek żywicznych oraz dekoracyjnych.

WIĘCEJ

Beton asfaltowy a beton cementowy – co lepsze na budowę drogi?

Beton asfaltowy oraz beton cementowy to dwie grupy materiałów szeroko stosowane do budowy dróg, jednak dyskusja nad tym który z tych materiałów jest lepszy do budowy drogi trwa od wielu lat i wydaje się być nadal nie rozstrzygnięta.

WIĘCEJ