Suchy beton powstaje poprzez zmieszanie ze sobą cementu, kruszywa, dodatków oraz niewielkiej ilości wody. Bardzo ważne, tak jak w przypadku produkcji zwykłej mieszanki betonowej, są odpowiednie proporcje surowców do produkcji suchego betonu. Dzięki temu można uzyskać kilka klas suchego betonu w zależności od wymagań i zastosowania. Wspólną cechą wszystkich zastosowań tego typu betonu jest bezpośredni kontakt mieszanki suchego betonu z gruntem.
Suchy beton stosowany jest głównie w różnego rodzaju podbudowach, stabilizacjach gruntu oraz jako podkład pod nawierzchnie z betonowych lub kamiennych elementów drobnowymiarowych. Odpowiednie dobranie tego rodzaju betonu w zależności od rodzaju gruntu i przewidywanych obciążeń ruchem ma bardzo duży wpływ na jakość wykonywanej nawierzchni. Jeśli zostanie on nieodpowiednio dobrany do wymagań może to skutkować odkształceniami lub uszkodzeniami układanej na warstwie suchego betonu nawierzchni.
Omawiany suchy beton jest również układany nieco inaczej niż betony zwykłe. Po ułożeniu na przewidzianą grubość, powierzchnię należy zagęścić przy użyciu wibratora powierzchniowego. Mieszanka suchego betonu dodatkowo pobiera wilgoć z gruntu potrzebną do procesu wiązania. Można również powierzchnię zraszać mgiełką wodną. Taki sposób podawania wody do mieszanki betonowej powoduje, że nabiera ona nietypowych właściwości. Jest mniej wytrzymała i bardziej krucha, niż beton zwykły, ale doskonale nadaje się do stabilizowania terenu.
Odpowiednio zaprojektowane suche betony są również stosowane do wykonywania dróg w technologii betonu wałowanego RCC. Jest to technologia umożliwiająca wykonanie drogi w bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia prac do dopuszczenia do użytkowania. W przypadku dróg w technologii RCC beton jest zagęszczany mechanicznie walcami, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednie parametry nawierzchni.
*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt