Beton samozagęszczalny – jakie są jego właściwości oraz przeznaczenie?

Beton samozagęszczalny – jakie są jego właściwości oraz przeznaczenie?

Jeden z najnowocześniejszych produktów, coraz częściej stosowanych w branży budowlanej to beton samozagęszczalny. Na czym polega jego fenomen? Jakie są jego najważniejsze zalety? I w końcu… czy jego wykorzystanie może przyczynić się do obniżenia kosztów, związanych z pracami budowlanymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć w niniejszym artykule.

Czym jest beton samozagęszczalny?

Beton samozagęszczalny to beton konstrukcyjny, zapewniający odpowiednią nośność i trwałość konstrukcji.W odróżnieniu od tych standardowych, charakteryzuje się dużo większą płynnością. Co ciekawe, jego konsystencja nie jest regulowana ilością wody zarobowej, lecz jest uzyskiwana przez odpowiedni skład mieszanki betonowej oraz zastosowanie specjalistycznych domieszek. Betony samozagęszczalne w znakomity sposób ułatwiają i przyspieszają prace betonowe, dając lepszy efekt końcowy niż przy zastosowaniu betonów standardowych.

Jakie są zalety betonu samozagęszczalnego?

Najważniejszą zaletą stosowania tego rozwiązania jest brak konieczności wibrowania mechanicznego mieszanki betonowej po wylaniu. Co ważne, powietrze jest w niej odprowadzane podczas rozpływu – wpływa na to siła wyporu.

Ekipa budowlana nie musi posiadać lub wynajmować specjalistycznych wibratorów, co zdecydowanie obniża koszty przeprowadzanych prac. Dodatkowo mamy pewność, że tego rodzaju beton ma jednorodne parametry wytrzymałościowe w każdym miejscu, ponieważ nie są one w tym przypadku zależne od obróbki mechanicznej. Betony samozagęszczalne (np. EVOLUTION) doskonale sprawdzają się również podczas betonowania elementów o skomplikowanych kształtach lub elementów bardzo mocno zbrojonych, gdzie stosowanie wibratorów jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Ograniczenie kosztów wykonania oraz przyspieszenie prac sprawiają, że zastosowanie betonów o właściwościach samozagęszczających jest rozwiązaniem ekonomicznym, zastępującym betony standardowe.

Jak układać beton samozageszczalny?

Należy pamiętać, że układanie betonów samozageszczalnych odbywa się nieco inaczej niż betonów standardowych. Najważniejszym czynnikiem są tutaj szczelne oraz pokryte środkiem antyadhezyjnym deskowania. Kolejnym, ważnym czynnikiem są warunki betonowania tj. warunki pogodowe, pora dnia, miejsce wbudowania. Doświadczony specjalista lub technolog betonu może pomóc w podjęciu właściwych działań, ale warto również pamiętać o tym, że każdy klient ma prawo do zadawania pytań, by rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z układaniem betonu samozagęszczalnego.

Zastosowanie betonu samozageszczalnego

Beton samozagęszczalny może być z powodzeniem wykorzystywany przede wszystkim przy konstrukcjach gęstozbrojonych, gdzie samorozlewność oraz samoodpowietrzanie są cechami szczególnie pożądanymi z racji utrudnionego dostępu sprzętu wibracyjnego.

W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i za granicą beton samozagęszczalny jest również coraz częściej stosowany m.in. w prefabrykacji. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów, związanych z koniecznością dozowania domieszek, koszty produkcji prefabrykatów z betonu samozagęszczalniego nie różnią się od kosztów, które pojawiają się przy stosowaniu tradycyjnej technologii. Dzięki wyeliminowaniu etapu wibrowania, technologia staje się także dużo bardziej produktywna. I w końcu, zwiększa się bezpieczeństwo oraz stopnień przyjazności środowiska pracy dla robotników, którzy nie są już narażani na hałas, związany z wibracją (co jest szczególnie istotne w ośrodkach miejskich, gdzie zanieczyszczenie hałasem jest zwykle bardzo wysokie).

Gdzie zamówisz?

Wytwórnia betonu towarowego Białystok

ul. Gen. F. Kleeberga 14
15-691 Białystok

tel. 85 875 15 50

Wytwórnia betonu towarowego Bielsko-Biała

ul. Ks. Jana Londzina 115
43-382 Bielsko-Biała

tel. 33 485 95 62

Wytwórnia betonu towarowego Częstochowa

ul. Legionów 186f
42-200 Częstochowa

tel. 34 389 35 74

Wytwórnia betonu towarowego Gorzów Wielkopolski

ul. Podmiejska 15C
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. 95 788 11 00

Wytwórnia betonu towarowego Kraśnik

ul. Partyzantów 64
23-250 Urzędów

tel. 81 460 52 99

Wytwórnia betonu towarowego Łódź

ul. Demokratyczna 89/93
93-430 Łódź

tel. 42 239 25 30

Wytwórnia betonu towarowego Mysłowice

ul. Obrzeżna Północna 5b
41-400 Mysłowice

tel. 32 661 16 42

Wytwórnia betonu towarowego Myślenice

ul. Kazimierza Wielkiego 58
32-400 Myślenice

tel. 12 272 24 90

Wytwórnia betonu towarowego Poznań

ul. Towarowa 28
62-052 Poznań - Komorniki

tel. 61 667 01 80

Wytwórnia betonu towarowego Rydułtowy

ul. Bohaterów Warszawy 152d
44-280 Rydułtowy

tel. 32 661 16 72

Wytwórnia betonu towarowego Siemianowice Śląskie

ul. Chemiczna 14
41-100 Siemianowice Śląskie

tel. 32 661 16 42

Wytwórnia betonu towarowego Sieradz

ul. Wojska Polskiego 73
98-200 Sieradz

tel. 43 881 92 00

Wytwórnia betonu towarowego Świnoujście

ul. Jana Sołtana 1
72-602 Świnoujście

tel. 42 239 25 60

Wytwórnia betonu towarowego Trójmiasto

ul. Chwaszczyńska 129/149
81-751 Gdynia

tel. 58 770 23 00

Wytwórnia betonu towarowego Warszawa

ul. Chełmżyńska 227
04-458 Warszawa

tel. 22 811 12 50

Wytwórnia betonu towarowego Wrocław

ul. Borowska 213
50-556 Wrocław

tel.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

Informacja o przetwarzaniu danych
Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.