Beton napowietrzony – co o nim wiemy?

Rodzaje betonu

Co to jest beton napowietrzony?

Beton napowietrzony jest specjalnym rodzajem betonu do którego wprowadzone jest powietrze. Przyjmuje się, że mieszanka betonowa, czyli beton w stanie niezwiązanym zawierający powyżej 4% powietrza jest mrozoodporny. Nie jest to jednak zwykłe „powietrze”, ale specjalne pęcherzyki, które muszą być w odpowiednich rozmiarów, odpowiedniej ilości i odległości między sobą. Pęcherzyki te wprowadzane są za pomocą domieszki napowietrzającej. Istnieje kilka rodzajów domieszki napowietrzającej, które możemy podzielić na 3 podstawowe grupy: syntetyczne, półsyntetyczne i organiczne. Domieszka z kolei musi być kompatybilna z cementem zastosowanym do produkcji betonu. Tak więc napowietrzenie betonu, chociaż wydaję się procesem stosunkowo łatwym, niesie za sobą spore ryzyko.

W jakim celu napowietrzamy beton?

Najkrócej rzecz ujmując beton jest napowietrzany w celu uzyskania przez niego mrozoodporności. Ze względu na klimat w jakim żyjemy jest to bardzo ważny parametr. Z punktu widzenia trwałości betonu najbardziej niekorzystne warunki to wielokrotne przechodzenie betonu przez 0oC. Dlatego też warunki dla betonu w Polsce są dużo trudniejsze niż np. w państwach skandynawskich, gdzie najczęściej jest dużo niższa temperatura zimą ale występują tylko dwa przejścia przez 0oC – jesienią i później na wiosnę.

Jak wiadomo woda zmieniając swój stan skupienia z płynnego w stały zwiększa swoją objętość o około 8%. W betonie pozostaje niewielka ilość „wody” czy raczej roztworu wodnego, który przy każdym przejściu przez 0oC zwiększa objętość i może doprowadzić do destrukcji betonu. Pęcherzyki powietrza wprowadzone za pomocą domieszki do betonu powodują, że beton nie jest rozsadzany od wewnątrz, gdyż kompensują zmiany objętości wody.

O czym powinniśmy pamiętać?

Pamiętać należy oczywiście, że samo nawet prawidłowe napowietrzenie betonu nie gwarantuje, że beton będzie mrozoodporny. Aby beton był mrozoodporny jego skład i składniki muszę być odpowiednio dobrane przede wszystkim: musi być zastosowane kruszywo mrozoodporne i musi być odpowiedni stosunek wodno-cementowy. Odpowiedzialny producent betonu pomoże dobrać beton napowietrzony pod konkretne zastosowanie.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt