Jaki beton na ogrodzenie wybrać, by było ono wytrzymałe?

Zanim kupisz beton

Pytanie jaki beton na ogrodzenie zastosować nurtuje zapewne niemal każdego inwestora budującego dom. I jest ono dlatego częste i trudne, gdyż, o ile podczas budowy domu, parametry betonu umieszczone są w projekcie, o tyle ogrodzenia często są wznoszone sposobem gospodarczym bez dokumentacji projektowej. Dodatkowym problem pojawiającym się na tym etapie zagospodarowania działki jest fakt, że ogrodzenia są uznawane jako elementy mało ważne z punktu widzenia konstrukcyjnego, a kluczowym parametrem jest to że mają wyglądać ładnie. Takie podejście generuje szereg błędów i kłopotów związanych przede wszystkim z trwałością ogrodzeń.

Czy beton na ogrodzenia wpływa na trwałość?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka – TAK, jednak z uwagą, że podczas budowy ogrodzeń dochodzi do szeregu błędów, których nawet najlepiej dobrany beton nie pomoże i dochodzi do uszkodzenia ogrodzenia. Najczęściej spotykanym błędem jest posadawianie fundamentu ogrodzenia powyżej strefy przemarzania gruntu. Taka sytuacja prowadzi do spękań przęseł ogrodzenia zwykle w ich środkowej części, gdyż całe ogrodzenie jest cyklicznie podnoszone wraz z fundamentem przez zamarzający grunt, a następnie nierównomiernie osiada w czasie odwilży.

Kolejnym częstym błędem jest brak pielęgnacji betonu na ogrodzenie. Taka sytuacja prowadzi do poprzecznych spękać fundamentu, znacznego obniżenia trwałości oraz przyczepności kolejnych warstw ogrodzenia wskutek złuszczania się powierzchni fundamentu.

Jaki beton na ogrodzenie wybrać?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule niniejszego tematu, na fundamenty zbrojone, należy stosować beton w klasie ekspozycji XC2 o wytrzymałości na ściskanie C20/25, natomiast w przypadku narażenia elementów betonowych na oddziaływanie deszczu i mrozu (np. elewacyjny beton na ogrodzenie), powinien być to beton w klasie C25/30 XF1.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt