Beton pod słupki ogrodzeniowe – jaki wybrać?

Beton pod słupki ogrodzeniowe – jaki wybrać?

Realizując inwestycję, stajemy często przed wyborem technologii wykonania ogrodzenia. Popularnym rozwiązaniem jest montaż słupków stalowych z rozciągniętą siatką ogrodzeniową. Osadzanie słupków wykonujemy najczęściej w fundamentach betonowych.

Jak osadzić słupki ogrodzeniowe?

Najlepiej osadzać fundament na głębokość 90-100 cm od powierzchni i zalewać ok 80-85 cm, zostawiając 10-20 cm od powierzchni miejsce na zasypanie ziemią, trawnik, ew. kostkę brukową itp. Rozsądny kompromis między kosztem, a trwałością i wytrzymałością to stopa o wym. min. 25×25 cm dla słupków pośrednich, narożne z racji dużych obciążeń ok. 40×40 cm.

Fundament słupka w gruncie podlega ciągłemu kontaktowi z wilgocią i zagrożeniom związanym z życiem biologicznym, a w górnej części również przemarzaniu. Fundament musi też spełniać minimalne wymagania wytrzymałościowe na poziomie klasy C20/25.

Jaki beton pod słupki ogrodzeniowe wybrać?

W zależności od metody osadzania słupka można wybrać różną konsystencję. Jeżeli słupek jest wcześniej ustabilizowany, najlepiej wybrać konsystencję rzadką np. S3. Rozsądnym wyborem jest beton samozagęszczalny EVOLUTION produkowany przez firmę CEMEX. Beton pod słupki EVOLUTION doskonale i szybko wypełni wykop, jednak trzeba pamiętać o wsparciu słupków na czas wiązania mieszanki.

Jeśli słupek chcemy osadzać i wyrównywać w zaprawie betonowej, trzeba wybrać konsystencję gęsto plastyczną np. S1. Rozsądnym wyborem będzie więc mieszanka XtraBET produkowana przez firmę CEMEX, która spełnia podstawowe wymogi stawiane tego typu realizacji. Jeżeli inwestor chce zastosować mieszankę o podwyższonych parametrach na agresję chemiczną, biologiczną i o zwiększonej szczelności – np. ze względu na wymogi gruntowo-wodne, najlepiej będzie wybrać mieszankę AGRON firmy CEMEX. Słupki osadzamy na konsystencji gęsto plastycznej betonu konstrukcyjnego XtraBET lub betonu specjalnego AGRON, wibrując i ubijając nieco np. kołkiem, prętem zbrojeniowym itp. Zapobiegnie to problemom przy ustawianiu słupków w równej linii, szczególnie na wysokość. Oczywiście nie należy przesadzić z głębokością osadzenia pod rurą powinien zastać „stempel” z betonu.

Rodzaj ogrodzenia a beton na słupki ogrodzeniowe

To jaki styl ogrodzenia wybierzemy ma wpływ na rodzaj słupka ogrodzeniowego, a on z kolei decyduje o odpowiednim doborze betonu na słupki ogrodzeniowe. Jednym z popularniejszych rodzajów ogrodzenia jest mieszany stalowo-drewniany. Jest to połączenie stalowych słupków ogrodzeniowych i przęseł z wypełnieniem deskowanym czy sztachetami. Oczywiście można przęsła w tym przypadku zastosować również drewniane. W jednym i drugim przypadku do wypełnienia wykopu pod beton na słupki ogrodzeniowe materiał będzie taki sam czyli np. jeden z produktów producenta betonu CEMEX PolskaXtraBET. Taka sama sytuacja występuje w przypadku zastosowania siatki ogrodzeniowej – także w tym przypadku wykopy pod słupki ogrodzeniowe wypełniamy mieszanką betonową XtraBET. Innym rodzajem ogrodzenia jest np. ogrodzenie murowane. W tym przypadku mieszankę betonową XtrabET możemy zastosować do wypełnienia na całości wykopu fundamentów pod ściankę ogrodzeniową jak również jako beton pod słupki ogrodzeniowe.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w kontekście betonu pod słupki?

Przy zdecydowanej większości rodzajów ogrodzenia beton pod słupki ogrodzeniowe to mieszanka, która ma swoje zastosowanie w wykopie ziemnym. Dlatego dobierając beton na słupki ogrodzeniowe musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak narażenie betonu na zwiększoną wilgoć spowodowaną wodami gruntowymi, czynniki zewnętrzne jak opady czy niskie temperatury. Istnieje jeszcze sytuacja, gdy beton na słupki ogrodzeniowe musi być odporny na agresję chemiczno-biologiczną. Jakikolwiek beton na słupki ogrodzeniowe byśmy wybrali pamiętajmy, że najważniejszym parametrem jaki musi spełniać to wytrzymałość.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.