Jaki beton na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej spotykanym sposobem na ogrzewanie stosowanym zarówno w domach jednorodzinnych jak i budynkach komercyjnych. Czasami stanowi ono uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania, a nierzadko jest jedynym źródłem ogrzewania w domu. Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów przede wszystkim ze względu na duży komfort cieplny, ale nie bez znaczenia jest fakt iż pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni poprzez eliminację tradycyjnych kaloryferów. W Polsce najczęściej spotykamy się z ogrzewaniem wodnym, a nieco rzadziej elektrycznym.

Jaki beton na ogrzewanie podłogowe?

Niezależnie od rodzaju wybranego ogrzewania ma ono sens tylko jeśli zostanie odpowiednio wykonane. Najczęściej spotykanym błędem jest zły dobór betonu na ogrzewanie podłogowe. Tradycyjnie podkłady podłogowe w Polsce są wykonywane maszynowe za pomocą tzw. mixokreta. Ta technologia polega na produkcji zaprawy w konsystencji półsuchej na miejscu i wbudowanie jej poprzez wyrównanie listwą oraz mechaniczne zatarcie. Taki sposób wbudowania połączony z konsystencją powoduje, że wewnątrz betonu jest duża ilość pustek powietrznych. Jak powszechnie wiadomo powietrze jest jednym z najlepszych izolatorów, więc zastosowanie takiego betonu na ogrzewanie podłogowe jest bardzo nieopłacalne.

Jaki produkt na ogrzewanie podłogowe polecamy?

Najlepszym sposobem na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego jest wykorzystanie wylewki anhydrytowej. Wylewki anhydrytowe cechują się dwukrotnie lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż cementowe wylewki mixokretowe. Współczynnik przewodzenia ciepła ma bezpośredni wpływ na szybki i łatwy przepływ ciepła wytwarzanego przez instalacje ogrzewania podłogowego do pomieszczenia. Przenikanie ciepła ułatwia również płynna konsystencja wylewki charakteryzująca się brakiem pęcherzy powietrza. W wylewkach anhydrytowych podczas wiązania i wysychania nie występuje skurcz charakterystyczny dla wylewek cementowych. Wylewki anhydrytowe mają mniejszą grubość niż tradycyjne wylewki cementowe. Przykładem wylewki anhydrytowej są posadzki anhydrytowe SUPAFLO firmy CEMEX. Zastosowanie wylewki anhydrytowej jako beton na ogrzewanie podłogowe wiąże się jednak przede wszystkim ze znaczącą oszczędnością kosztów ponoszonych na ogrzewanie.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Wylewanie posadzki – o czym warto pamiętać?

Wylewanie posadzki to ostatni etap podczas wykonywania całej konstrukcji podłogi. Przy tego typu pracy należy pamiętać…

WIĘCEJ

Posadzki dekoracyjne – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Są to rozwiązania zwykle oparte na bazie żywic epoksydowych, akrylowych oraz poliuretanowych, z drobnoziarnistymi dodatkami…

WIĘCEJ

Wylewka betonowa – jak ją zrobić?

Wylewką betonową potocznie nazywany jest podkład podłogowy w mieszkaniu, posadzka w garażu lub piwnicy…

WIĘCEJ

Jaką wybrać izolację termiczną pod wylewkę SUPAFLO?

Prawidłowo wykonana izolacja termiczna jest bardzo ważnym elementem konstrukcji podłogi. Optymalną izolacją termiczną…

WIĘCEJ

Beton dekoracyjny – jakie są jego właściwości, zalety i zastosowania?

Beton dekoracyjny to innowacyjne rozwiązania dla tych, którzy poszukują nowoczesnych, niestandardowych…

WIĘCEJ

Podłoga betonowa w domu i mieszkaniu – jaki beton wybrać?

Istnieje kilka technologii wykonania podłogi betonowej. Najbardziej tradycyjną jest wykonanie podłogi z…

WIĘCEJ