W praktyce budowlanej, taras lub balkon wykonuje się podczas wykonywania stropu budynku i w zdecydowanej większości przypadków – tego samego betonu. Jeśli taras jest kryty i nie narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych, to takie rozwiązanie się sprawdzi, ale co w przypadku tarasów zewnętrznych? Otóż tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Beton na taras zewnętrzny powinien być (jeśli nie będzie pokryty żadnymi powłokami) mrozoodporny, a o tym często się zapomina. Tylko napowietrzony beton mrozoodporny oprze się destrukcyjnemu działaniu wody w okresie zimowym. Stosując do budowy tarasu taki sam beton jak do budowy stropu, inwestor jest narażony w niedługim czasie na dodatkowe koszty związane z naprawą tarasu.
W przypadku wykonania tarasu nad pomieszczeniem budynku, konieczne jest termiczne i przeciwwilgociowe zaizolowanie przegrody. Szybkim i wygodnym sposobem jest ułożenie izolacji termicznej z pianobetonu (INSULARIS PIANO). Produkt ten jest płynny, ale umożliwia uzyskiwanie spadków do 3%, przez co odpowiedni profil tarasu i spadek wykonany na zewnątrz nie pozwala na spływ wody opadowej w kierunku ściany budynku. Na warstwę pianobetonu należy ułożyć warstwę np. dekoracyjnego betonu mrozoodpornego.
Betony dekoracyjne przeznaczone do wykonania tarasów łączą 2 cechy – beton jest jednocześnie elementem konstrukcji oraz dekoracją. Na taki beton nie ma potrzeby układania dodatkowych warstw. Mogą to być betony kolorowe – barwione w masie DECO COLLORE, a także betony z eksponowanym kruszywem DECO STONE. Te drugie posiadają również cechy nawierzchni antypoślizgowej, wyeksponowane kruszywo doskonale trzyma obuwie nawet w warunkach mokrej nawierzchni.
Beton dekoracyjny na taras to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wykończeń takich jak płytki ceramiczne czy kostka brukowa.
*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt