W Polsce głównie stawia się domy niepodpiwniczone, w skutek czego inwestorzy zamiast tradycyjnych ław fundamentowych mają do wyboru również płyty fundamentowe. Tego typu rozwiązania są bardzo popularne m.in. w krajach skandynawskich, gdzie występują bardzo trudne warunki glebowe.
Płyta fundamentowa ma większą nośność i zapewnia równomierne osiadanie budynku w gruncie, w porównaniu z zastosowaniem tradycyjnych ław. Płytę fundamentową szczególnie poleca się gdy na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych. Płyta będzie na nie odporna, pod warunkiem, że wykonają ją specjaliści z zastosowaniem odpowiedniej mieszanki betonowej.
Wykonanie płyty jest stosunkowo proste. Płyta fundamentowa to zestaw odpowiednio dobranych materiałów budowlanych układanych w warstwach. Prace związane z wykonaniem płyty fundamentowej obejmują:
Podczas wykonywania płyty fundamentowej prace ziemne zajmują znacznie mniej czasu niż przy wykonaniu tradycyjnych ław fundamentowych. Nie trzeba poświęcać dużo czasu na wykopy ani na późniejsze zasypywanie fundamentów, dzięki czemu obniżamy koszty robocizny.
CEMEX posiada kilka rozwiązań technologicznych mieszanek betonowych, które gwarantują poprawnie wykonanie płyty fundamentowej.
Na warstwie izolacji termicznej montuje się proste zbrojenie z siatki stalowej. Zbrojenie musi być wykonane w dwóch warstwach (górnej i dolnej) ułożonych na stojakach dystansowych. Aby uniknąć przesunięcia warstw zbrojeniowych, układa się beton ze zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien polimerowych –FIBRON FL. Można również ułożyć jedną warstwę siatki zbrojeniowej i wbudować beton ze zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien rozproszonych stalowych – FIBRON. Należy pamiętać, aby wykonać również zbrojenie brzegowe płyty, ponieważ są to miejsca najbardziej obciążone.
Kolejną metodą wykonania płyty fundamentowej jest wykonanie płyty z zastosowaniem betonu z włóknami polipropylenowymi – XtraBET Premium. Aby zminimalizować koszty zbrojenia w płytach fundamentowych, można stosować zbrojenie mieszane – pod ścianami nośnymi układa się zbrojenie z prętów i siatek stalowych, a w pozostałej części płyty – zbrojenie rozproszone w postaci włókien polipropylenowych – XtraBET Premium. Minimalną klasą mieszanki betonowej jest klasa C20/25.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu samozagęszczalnego EVOLUTION. Gdy wykonuje się płytę fundamentową gęsto zbrojoną, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie tej technologii ze względu na to, że nie wymaga ona stosowania wibratorów buławowych, aby zagęścić i odpowietrzyć mieszankę betonową. Dzięki temu przyspieszamy proces wbudowania mieszanki betonowej, a co za tym idzie ograniczamy koszty robocizny.
Warto pamiętać, że podczas zamawiania projektu indywidualnego lub adaptacji gotowego projektu domu, warto porozmawiać z architektem o możliwości wykonania płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych ław. Płyta fundamentowa sprawdzi się szczególnie dobrze w domach pasywnych. Nowoczesne technologie wykorzystywane w budowie płyt fundamentowych eliminują całkowicie mostki termiczne oraz odizolowują całkowicie pod względem wilgotnościowym budynek. Dolna kondygnacja jest optymalnie zabezpieczona, co pozwala na późniejsze ograniczenie kosztów ogrzewania budynku.
*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt