Schody betonowe to jeden z elementów konstrukcyjnych występujących przy budowie prawie każdego budynku. Jeśli mówimy o budynkach parterowych, to często pojawiają się schody zewnętrzne, najczęściej o 3 stopniach, prowadzące do wejścia do budynku. W domach o więcej niż jednej kondygnacji pojawią się schody wewnętrzne, łączące parter z piętrem i kolejnymi kondygnacjami. Często pojawiają się wątpliwości, jaki rodzaj betonu zastosować do wykonania tych elementów – czy może to być standardowy beton towarowy, czy raczej beton o cechach specjalnych, a jeśli tak – to jakich? Kluczowe znaczenie będzie miało zlokalizowanie schodów, a także sposób ich wykończenia.
Konstrukcja betonowa, która jest użytkowana w warunkach zewnętrznych, powinna być wykonana z materiałów odpornych na niszczące działanie czynników atmosferycznych występujących w naszym klimacie. Oznacza to, że warto zastosować beton o klasie wytrzymałości C30/37, gdyż tylko w tej klasie mamy spełnione wymagania klasy ekspozycji XC4 i XF3 – czyli odpowiednią odporność betonu na zmienne warunki kontaktu z wodą (cyklicznie mokre i suche) oraz na mróz.
Jeśli zastosujemy beton niższej klasy, na przykład C20/25, to istnieje znaczne ryzyko, że w wyniku działania mrozu pojawią się złuszczenia, odpryski, odpadanie płytek itp. W najgorszym przypadku może nawet dojść do wykruszenia betonowej otuliny zbrojenia, co doprowadzi w szybkim tempie do korozji stali, a w konsekwencji do zniszczenia konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem na schody zewnętrzne wykończone płytkami będzie beton marki XtraBET C30/37 XC4 XF3 o podwyższonej wytrzymałości długoterminowej, odporny na trudne warunki klimatyczne. Jeżeli zaś planujemy surowe, betonowe schody, to należy rozważyć beton architektoniczny DECO ARCH C30/37 XC4 XS1 XD1 XF3 – pozwoli uzyskać atrakcyjną, gładką powierzchnię na stopniach przy zachowaniu odpowiedniej trwałości. Kolejną alternatywą jest beton z eksponowanym kruszywem – odmiana betonu architektonicznego, w której powierzchnie poziome (stopnie i płyty spoczników) możemy wykończyć poprzez wypłukanie wierzchniej warstwy zaczynu i odsłonięcie kruszywa. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych okładzin ceramicznych czy kamiennych, a schody uzyskują szorstką antypoślizgową fakturę. Ten rodzaj betonu to DECO STONE C30/37 XF4.
Schody betonowe wewnętrzne, ze względu na ich usytuowanie, nie podlegają tak wysokim wymaganiom co do klasy użytego betonu. Wykonawcy łączą często betonowanie stropów z wykonywaniem schodów, wykorzystując beton tej samej klasy. Zalecane minimum to beton o klasie wytrzymałości C16/20, spełniający wymagania klasy ekspozycji XC1 (do stosowania wewnątrz budynków, w środowisku suchym). Warto jednak pamiętać, że ażurowa konstrukcja szalunku schodów (brak deskowania na górnej powierzchni stopni) wymaga trochę gęstszej konsystencji. Zbyt płynny beton może bowiem w wyniku parcia spowodować wylewanie się mieszanki na poziomie najniższych stopni. A zatem jeśli zamierzamy wykonywać betonowe schody razem ze stropem, warto zamówić gęstszy beton i najpierw zabetonować schody, a potem – w razie potrzeby – poprosić o modyfikację mieszanki za pomocą domieszki upłynniającej. Uwaga! Nie wolno dolewać wody, aby upłynnić mieszankę betonową. Ta z pozoru nieszkodliwa ingerencja może spowodować utratę wytrzymałości betonu nawet o połowę, z czego wielu robotników budowlanych nie zdaje sobie sprawy. Zawartość wody w betonie jest ściśle zaprojektowana, związana z zawartością cementu i dlatego modyfikacja konsystencji jest możliwa tylko przez zastosowanie specjalistycznych domieszek do betonu. Zatem aby uzyskać właściwą, wysoką trwałość betonu, warto stosować z pewnego źródła, z nowoczesnych betoniarni dysponujących nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Szczególnym rodzajem betonu konstrukcyjnego polecanego do wykonywania schodów jest XtraBET Standard C20/25 XC3 – beton o podwyższonej wytrzymałości długoterminowej, w klasie konsystencji S3 pozwalającej łatwo i szybko zabetonować schody wewnętrzne.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zarówno schody wewnętrzne jak i zewnętrzne wymagają odpowiedniego wykończenia. Czasem wystarczy zastosowanie specjalistycznego betonu architektonicznego i żadne dodatkowe okładziny nie są potrzebne. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza przy betonowych schodach zewnętrznych, które są szczególnie narażone na destrukcję wszelkiego typu okładzin – gresów czy płyt kamiennych. Schody do domu lub schody na taras – jeśli nie zostaną wykonane z mrozoodpornego betonu wysokiej klasy, to po kilku latach mróz spowoduje złuszczenia i rozwarstwienia na styku płytek i betonu. Schody wewnętrzne nie podlegają tym ryzykom, więc mamy do wyboru wiele sposobów na trwałe wykończenie – drewno, płytki czy też cienkowarstwowe materiały posadzkowe. Warto jednak pamiętać, że również we wnętrzach świetnie sprawdzi się beton architektoniczny, zwłaszcza w połączeniu z balustradą ze stali i szkła. Beton na schody może również być betonem barwionym – mieszanki DECO COLLORE są dostępne w wielu odcieniach, począwszy od betonu białego, po klasyczne szarości, ciepłe piaskowe odcienie, rdzawe lub ceglaste czerwienie aż po niemal czarne, grafitowe odcienie ciemnych szarości.
Schody drewniane są tradycyjną alternatywą dla schodów betonowych, a tuż po zamontowaniu można z nich od razu korzystać. Warto jednak odłożyć montaż na sam koniec, by podczas ostatnich prac budowlanych nie uległy zabrudzeniu lub uszkodzeniu. Warto pamiętać, że schody drewniane wymagają szczególnej staranności przy wykonywaniu pomiarów, projektowaniu i montażu gotowych elementów, a cały proces może trwać nawet kilka tygodni.
Schody betonowe są masywne, stabilne, ognioodporne, a przede wszystkim ułatwiają fachowcom pracę podczas robót wykończeniowych. Wymagają natomiast dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych, a po zabetonowaniu, należy odczekać kilka dni, aby beton uzyskał wytrzymałość pozwalającą na wstępne obciążenie. Bardzo ważna jest pielęgnacja – młody beton powinien być chroniony przed utratą wilgoci, czyli należy osłonić go przed słońcem i wiatrem, a najlepiej regularnie nawilżać przez pierwsze dwa tygodnie.
*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt